AlterKino.org

tekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywny
"Jeśli robimy swoje, prędzej czy później wywalczymy dla siebie przestrzen do działania" TV Smith _____ DZISIAJ JEST:_Sobota 2021-05-08_____" Przyjemność bierze się z konsumowania i trwa tylko parę chwil, satysfakcja bierze się z tworzenia i trwa o wiele dłużej..."
Główna » 2013 » Luty » 26 » Relacja z Turnieju CKR 2013- A. Grabowski
2:23 AM
Relacja z Turnieju CKR 2013- A. Grabowski
III Turniej Piłki Halowej Czerwona Kartka dla Rasizmu, już za nami

Drużyna o nazwie "Paczukistan" zwyciężyła w rywalizacji piłkarskiej III Turnieju Piłki Halowej "Czerwona Kartka dla Rasizmu", jaki odbywał się 23 i 24 lutego 2013 w Bisztynku. W turniejowych zmaganiach wystartowało 16 drużyn piłkarskich. Imprezę zorganizowało stowarzyszenie Centrum Kultury i Aktywności Społecznej Bisztynek Kulturowo.

Turniej "Czerwona Kartka dla Rasizmu" cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Bisztynku i gminie Bisztynek jak i poza nią. W jego trzeciej edycji wystartowało 16 drużyn piłkarskich a w tym dwie spoza naszego powiatu. Dość niespodziewanie, dla organizatorów, jako pierwsza do turnieju zgłosiła się drużyna Nadleśnictwa Wipsowo a później także zespół z Gimnazjum nr 23 im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie. Reprezentacja gimnazjalistów z Olsztyna była drużyną o najniższej średniej wieku i jedyną, która grała w mieszanym, damsko-męskim składzie przez cały turniej. Drużynę z Wipsowa dopiero w drugim dniu wzmocniła kobieta.

O znacznie większym zainteresowaniu turniejem i jego przesłaniem świadczy choćby tradycyjne już, pamiątkowe, zbiorowe zdjęcie piłkarzy, piłkarek, organizatorów, wolontariuszy i publiczności przybyłej na imprezę. Dodajmy, że nie wszyscy uczestnicy na tym zdjęciu są.

Wspomnieliśmy tu o przesłaniu turnieju. Już sama jego nazwa określa to przesłanie, choć nie chodzi w nim tylko o rasizm w potocznym tego słowa znaczeniu, czyli o wszelkie przejawy złego traktowania ludzi z powodu różnic w kolorze skóry.

- Tu chodzi o to, że wszyscy uczestnicy naszego turnieju chcą zamanifestować, że są tolerancyjne, że chcą być fair play nie tylko na boisku, ale i w życiu. I nie tylko chodzi o kolor skóry, ale też o wyznanie, o poglądy - mówi Kamila Zawadzka - prezeska Centrum Kultury i Aktywności Społecznej Bisztynek Kulturowo.

Być może z takich przyczyn nie obserwowaliśmy podczas meczów dość typowych w czasie rozgrywek piłki nożnej nerwowych reakcji, agresji słownej, czy agresji w ogóle. Turniej był oczywiście rywalizacją sportową, choć z elementami zabawy i dowcipu.

Szczególną uwagę, jak co roku, przykuwały mecze jedynej kobiecej formacji, czyli Crazy Mothers. Szalone Mamuśki grały ambitnie i z zaangażowaniem, choć ich umiejętności piłkarskich nie można nazwać wybitnymi. Nadrabiały za to wdziękiem i potężnym orężem w postaci wodza Dakotów - Siedzącego Byka, czyli kolejnego wcielenia Edwarda Adamusa - emerytowanego nauczyciela wf, który dzielnie bronił bramki Mamuś a na zakończenie imprezy przyjął wyróżnienie dla najstarszego zawodnika turnieju (63 lata).

Mecze sędziowali Marek Dominiak, Zbigniew Madanecki, Marcin Patrejko i Cezary Szmit. Ten ostatni był nie tylko sędzią. Grał w jednym z zespołów oraz cierpliwie ćwiczył z czirliderkami z grupy "Gwiazdy Warmii" układ taneczny, by ostatecznie wystąpić z nimi na zakończenie turnieju. Czirliderki, na codzień prowadzone przez Annę Drozdowską, z gościnnym występem Czarka Szmita, zaprosiły do tańca wielu z uczestników imprezy. Był to znakomity, wesoły akcent kończący turniej.

W tym roku czerwone kartki rasizmowi, w przerwie piłkarskich zmagań, pokazały tez morsy z Klubu Morsów "Przerębel". Idea turnieju skłoniła do pierwszego w życiu wejścia do lodowatej wody Daniela Byczkowskiego. Kilku morsów zdecydowało się na wznowienie kąpieli po długiej nieobecności w przeręblu. Dwie kąpiele zaliczył fanatyczny kibic Stomilu Olsztyn zwany Kaerem. Pomagał przy wyrąbywaniu lodu i wraz z siekierą wpadł do wody. Potem wszedł już z własnej i nieprzymuszonej woli.

W czasie całego turnieju, każdy kto chciał, mógł posilić się wegetariańskimi kanapkami, owocami i napojami. Posiłki pracowicie przygotowywali wolontariusze działający w CKiAS Bisztynek Kulturowo. Jedna z nich wykazała daleko idącą kreatywność jeszcze w czasie przygotowań całej "kuchni". Skutecznie i bez strat materialnych wbijała gwoździe za pomocą ceramicznego kubka.

Wśród posiłków znalazło się ciasto w formie czerwonej kartki, upieczone przez panią Szmit, podzielone między uczestników imprezy na jej zakończenie.

W rywalizacji sportowej zwyciężyła ostatecznie młoda i, do tej pory nieznana, drużyna "Paczukistan" przed legendarną w Bisztynku ekipą "FC Chlewki" i "Soldiers of Jah Army". Tytuł najlepszego zawodnika otrzymał Kamil Wiernicki, najlepszym bramkarzem został Dariusz Maćkowiak. Najmłodszym zawodnikiem był dwuletni Dominik Marchlewski, najstarszym - wspominany już Edek Adamus. Tytuł drużyny fair play otrzymała drużyna OSP Grzęda.

Wyniki wszystkich meczów i ostateczną kolejność wszystkich drużyn publikujemy pod naszą galerią zdjęć.

Kończąc imprezę Kamila Zawadzka i Daniel Byczkowski z CKiAS Bisztynek Kulturowo dziękowali wszystkim i licznym sponsorom, wolontariuszom oraz samym zawodnikom. Impreza należała do kategorii "bardzo udane". Organizatorzy zapowiedzieli jej kontynuowanie w przyszłym roku.


http://www.bisztynek24.pl/ckr2013.html

Załączniki: Obraz 1
Kategoria: HITY | Wyświetleń: 348 | Dodał: CKIAS | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
KALENDARIUM
-
08-09 LUTEGO 2014


-
01 MARCA 2014

------------
-09 MARCA 2014DZIEŃ KOBIET
-