AlterKino.org

tekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywny
"Jeśli robimy swoje, prędzej czy później wywalczymy dla siebie przestrzen do działania" TV Smith _____ DZISIAJ JEST:_Piątek 2024-06-21_____" Przyjemność bierze się z konsumowania i trwa tylko parę chwil, satysfakcja bierze się z tworzenia i trwa o wiele dłużej..."
OBYWATELSKI BISZTYNEK to nasz kolejny pomysł na ożywienie mieszkańców naszej gminy. Jest to pomysł na stworzenie oddzielnej witryny mającej na celu szerzenie wiedzy  i świadomości obywatelskiej. Planujemy umieszczać tam w sposób przejrzysty wszelkie dokumenty, których szukałbyś w BIP baaardzo długo. Raporty i sprawozdania finansowe chcemy udostępniać wraz z komentarzem jak je czytać. To samo dotyczy projektów budżetów gminy oraz wszelkich ustaw. Udostępniać będziemy wiedzę dotyczącą praw człowieka, praw konsumenta, praw obywatelskich oraz możliwości wpływania przez mieszkańców na proces tworzenia prawa np. miejscowego, na współtworzenie budżetu (tzw. partycypacja-udział ludności w podejmowaniu decyzji politycznych i ekonomicznych, współpraca między instytucjami a społeczeństwem, podział władzy)  Chcemy ,aby w jednym miejscu była zebrana wiedza, dzięki której będzie nam wszystkim może troszkę lepiej się żyło- a na pewno bardziej świadomie. Już za jakiś czas udostępnimy nową witrynę o czym na pewno powiadomimy was poprzez wszystkie nasze aktualnie dostępne strony.
OBYWATELSKI BISZTYNEK to jedna z forma realizacji naszych działań statutowych z zakresu budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Na tą chwilą pierwszym naszym działaniem z tej dziedziny było przeprowadzenie monitoringu sportu w naszej gminie. Już niedługo (info na dzień 05.01.2013) udostępnimy formularz z wiedzą o sporcie oraz całkowity raport z naszych działań.

___________________________________________________________________________________

14 września 2012 roku w Bisztynku rozpoczął się Obywatelski Monitoring Sportu koordynowany przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Lokalnym Strażnikiem w naszej gminie jest Kamil Zawadzki-viceprezes stowarzysznia CKiAS Bisztynek Kulturowo. Obywatelski Monitoring Sportu jest działaniem z zakresu kontroli społecznej o wymiarze ogólnopolskim. Dotyczy czterech obszarów: -planowania i podejmowania decyzji o sporcie w gminie; -zasobów sportowych gminy – obiektów należących do infrastruktury sportowej oraz podmiotów realizujących działania w zakresie sportu; -finansowania sportu w gminie; -informowania o sporcie przez gminę.Celem monitoringu jest doprowadzenie do tego, aby w polskich gminach sport był powszechnie dostępny, aby mieszkańcy mieli możliwość z niego korzystać, a pieniądze przeznaczone na ten cel wydawane były w sposób adekwatny do potrzeb mieszkańców.
Jednocześnie podejmowane działania mają uświadomić obywatelkom i obywatelom, że mogą mieć wpływ na rządzenie poprzez korzystanie ze swoich praw, podnoszenie poziomu znajomości procesów rządzących wydatkowaniem gminnych pieniędzy i tworzeniem lokalnej polityki.

Monitoring jest prowadzony w 14 lokalizacjach przez 21 Lokalnych Strażniczek i Lokalnych Strażników wybranych w procesie rekrutacji spośród 60 zgłoszeń. Realizują oni samodzielnie monitoring w swoich gminach. Stowarzyszenie zapewnia szkolenia, wsparcie eksperckie, internetową aplikację do przechowywania i analizy danych oraz możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami, grupami i osobami z całej Polski.

Monitoring dotyczy następujących lokalizacji: Bisztynek, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gryfino, Kobylanka, Lublin, Łowicz, Oława, Wołów, Szklarska Poręba, Szydłowiec, Warszawa-Ursynów, Warszawa, Zakrzówek.

Realizacja monitoringu stanowi wyraz obywatelskiego zaangażowania mieszkańców polskich gmin. Lokalni Strażnicy i Strażniczki muszą kierować się zasadami obiektywności, jawności, rzetelności i dobra wspólnego. Realizacja monitoringu odbywa się wedle ściśle określonej metodologii. Lokalni Strażnicy będą składali wnioski o informację publiczną, prosili o możliwość wywiadu z kluczowymi osobami związanymi z zarządzaniem sportem w gminie, obserwowali obiekty sportowe. Zgromadzone dane będą wprowadzane do specjalnie przygotowanego narzędzia internetowego.

Działania monitoringowe będą trwały do końca grudnia i zakończą się opublikowaniem lokalnych raportów. Dodatkowo dane zbierane w trakcie trwania monitoringu zostaną upublicznione w Internecie poprzez otwarcie narzędzia do zgromadzenia i analizowania danych.

Na pytania związane z monitoringiem odpowiada koordynator monitoringu Karol Mojkowski: karol.mojkowski@sllgo.pl oraz Agnieszka Zdanowicz: Agnieszka.zdanowicz@sllgo.pl oraz Lokalny Strażnik Kamil Zawadzki : bisztynek_kulturowo@op.pl .

Monitoring jest częścią programu „Mocna Straż” prowadzonego przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (SLLGO), finansowanego przez Fundację im. Stefana Batorego
SUBSKRYBUJ
KALENDARIUM
-
08-09 LUTEGO 2014


-
01 MARCA 2014

------------
-09 MARCA 2014DZIEŃ KOBIET
-