AlterKino.org

tekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywny
"Jeśli robimy swoje, prędzej czy później wywalczymy dla siebie przestrzen do działania" TV Smith _____ DZISIAJ JEST:_Sobota 2021-05-08_____" Przyjemność bierze się z konsumowania i trwa tylko parę chwil, satysfakcja bierze się z tworzenia i trwa o wiele dłużej..."
Główna » 2012 » Grudzień » 2 » OBYWATELSKI MONITORING SPORTU
3:19 AM
OBYWATELSKI MONITORING SPORTU

14 września 2012 roku w Bisztynku rozpoczął się Obywatelski Monitoring Sportu koordynowany przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Lokalnym Strażnikiem w naszej gminie jest Kamil Zawadzki-viceprezes stowarzysznia CKiAS Bisztynek Kulturowo. Obywatelski Monitoring Sportu jest działaniem z zakresu kontroli społecznej o wymiarze ogólnopolskim. Dotyczy czterech obszarów: -planowania i podejmowania decyzji o sporcie w gminie; -zasobów sportowych gminy – obiektów należących do infrastruktury sportowej oraz podmiotów realizujących działania w zakresie sportu; -finansowania sportu w gminie; -informowania o sporcie przez gminę.Celem monitoringu jest doprowadzenie do tego, aby w polskich gminach sport był powszechnie dostępny, aby mieszkańcy mieli możliwość z niego korzystać, a pieniądze przeznaczone na ten cel wydawane były w sposób adekwatny do potrzeb mieszkańców.
Jednocześnie podejmowane działania mają uświadomić obywatelkom i obywatelom, że mogą mieć wpływ na rządzenie poprzez korzystanie ze swoich praw, podnoszenie poziomu znajomości procesów rządzących wydatkowaniem gminnych pieniędzy i tworzeniem lokalnej polityki.

Monitoring jest prowadzony w 14 lokalizacjach przez 21 Lokalnych Strażniczek i Lokalnych Strażników wybranych w procesie rekrutacji spośród 60 zgłoszeń. Realizują oni samodzielnie monitoring w swoich gminach. Stowarzyszenie zapewnia szkolenia, wsparcie eksperckie, internetową aplikację do przechowywania i analizy danych oraz możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami, grupami i osobami z całej Polski.

Monitoring dotyczy następujących lokalizacji: Bisztynek, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gryfino, Kobylanka, Lublin, Łowicz, Oława, Wołów, Szklarska Poręba, Szydłowiec, Warszawa-Ursynów, Warszawa, Zakrzówek.

Realizacja monitoringu stanowi wyraz obywatelskiego zaangażowania mieszkańców polskich gmin. Lokalni Strażnicy i Strażniczki muszą kierować się zasadami obiektywności, jawności, rzetelności i dobra wspólnego. Realizacja monitoringu odbywa się wedle ściśle określonej metodologii. Lokalni Strażnicy będą składali wnioski o informację publiczną, prosili o możliwość wywiadu z kluczowymi osobami związanymi z zarządzaniem sportem w gminie, obserwowali obiekty sportowe. Zgromadzone dane będą wprowadzane do specjalnie przygotowanego narzędzia internetowego.

Działania monitoringowe będą trwały do końca grudnia i zakończą się opublikowaniem lokalnych raportów. Dodatkowo dane zbierane w trakcie trwania monitoringu zostaną upublicznione w Internecie poprzez otwarcie narzędzia do zgromadzenia i analizowania danych.

Na pytania związane z monitoringiem odpowiada koordynator monitoringu Karol Mojkowski: karol.mojkowski@sllgo.pl oraz Agnieszka Zdanowicz: Agnieszka.zdanowicz@sllgo.pl oraz Lokalny Strażnik Kamil Zawadzki : bisztynek_kulturowo@op.pl .

Monitoring jest częścią programu „Mocna Straż” prowadzonego przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (SLLGO), finansowanego przez Fundację im. Stefana Batorego
Wyświetleń: 294 | Dodał: CKIAS | Rating: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
KALENDARIUM
-
08-09 LUTEGO 2014


-
01 MARCA 2014

------------
-09 MARCA 2014DZIEŃ KOBIET
-